Nézzük az újraválasztásért induló Szemán János szórólapját - tekintsük
szokatlan közmeghallgatásnak - és elemezzük.

Mit látunk másképpen? - Mi hiányzik belőle?

Milyen ismert és kimondatlan kérdéseket kerül meg?

(itt legalább nem készül nullás jegyzőkönyv,
de olvasható egy vélemény)


Szórólapjának a címe, hogy „Terveim a következő Önkormányzati ciklusra”.

Neki vannak tervei. Az jó. De mint önkormányzat vezetőjének arról kellene írnia, hogy

„Nekünk” (választó lakosoknak) mik a vele egyeztetett, megbeszélt terveink!

Velünk kellett volna megbeszélni, egyeztetni terveket a kampány előtt, legkésőbb a kampány alatt

(lakosoknak és polgármesternek együtt kellene terveik legyenek).

 

Sokmindent elárul a szöveg, nemhiába tényleg felér egy lényegében őszinte közmeghallgatással. Ahol a köz hallgathatja a polgármester monológját.

A sokszor felmerült problémákat, kifogásokat meg sem említi. Nullás közmeghallgatások? Talán tanuljuk meg az általa erőltetett módit... Azt állítja, az árvíz rongálta meg a réti hidat. Vagy igaz, hogy analfabéta és nem érti vagy tudja hogy nem igaz amit állít, mert egy végsőkig szétrothadt fa szerkezetre öntötték rá az aszfaltot. De akkor minek szédít minket? Ez volna az együttműködés a falu közösségével? Az ilyen szédületes állítások sorozata?


Az önkormányzat, a polgármester és képviselők talán legfontosabb feladata a helyi közösségszervezés, a közösség életébe illeszkedés, annak önkormányzó kifejezése. A közösség éltetése a valódi szerepük, az önkormányzatiságnak a tulajdonképpeni célja.

A pályázatírást például elvégezheti egy vállalkozás, a kivitelezést egy másik vállalkozás. Amit nem tud vállalkozás megtenni az a pályázati eredménynek a falu életébe illesztése oly módon, hogy az a közösséget éltesse, a közösség életerejét, sikerességét növelje. Ha nincs együttműködés, akkor botladozik a pályázat.

Tehát például az elnyert pályázatok felhasználása, a falu életébe illesztése feltételezi a falu közösségének és az önkormányzatnak az együttműködését. És általában az önkormányzat és a falu együttműködése az önkormányzat sikerességének alapja.

Erről az együttműködésről nem sokat olvastam a polgármesteri szórólapban. Nem is nagyon volt együttműködés vagy igen ziláltan. Az Észak-Magyarország Településeink című szeptemberi mellékletében ő maga jelenti ki, hogy úgy látja itt csak az marad, aki nem tud elmenekülni. Ha tehát egy pokol Szemán Jánosnak Alsóvadász. Miért indul akkor megint? Miért nem lép vissza, miért nem „menekül el”? Tele van diplomákkal és bizonyítványokkal, ő egy szakképzett ember.


A polgármester 2 oldalas szórólapjában (a másik két oldal fénykép rendezvényekről) a „pályázat” szó 14-szer fordul elő. 9-szer használja a benyújt kifejezést, de 18-szor a rokon értelmű megfogalmazásokkal (szűk két oldalon). Érdekes az is, amikor „átengedi” a pályázati lehetőséget a református egyháznak. Holott inkább neki kellett volna felajánlania az önkormányzati iroda lehetőségeivel, hogy segít az egyházi pályázatok elkészítésében de még lakossági, vállalkozási pályázatok elkészítésében is. Mondhatnánk mintegy a régi Tsz-iroda utódaként segíthette volna a falut. De ilyesmiről szó sem volt, szó sincsen. Mint varázs-szavakat mormolja, hogy „szezám tárulj”! …. Bocsánat, hogy „pályázat”, hogy „benyújt”, hogy „szorgalmazta”, „átengedte” stb.

Én tudok a focipálya körüli dűlőút pályázat magához vonásáról majd be nem adásáról. Továbbá az egy ideig hangoztatott állattartási és vágópont létesítési pályázati szándék elhalásáról. Helyettük a szemét lett szétszórva a falu határában nemcsak évekkel ezelőtt, hanem a választási kampány ideje alatt is. Fő az őszinteség.

A híd, amit említ egy szürreális happening. Valami kabaréban kiváló ötlet lenne vagy filmforgatáshoz díszlet olyasmiről, hogy átment a falun a front és a hidat gyorsan járhatóvá kellett tenni - amit a film forgatása után elbontanak. De nem, ő ezt a falu természetes állapotának tekinti. Lemeszel néhány tucat fatörzset, villanyoszlopot és tekintsük rendezettnek a környezetet. De hogy fákat ültetett volna árnyéknak az egyre melegebb nyarakra  készülve szerte a faluban? Az pedig nem drága akáccal és hasonlókkal. De azt sem.

Ha megint ő lesz a polgármester, továbbra is erre számíthatunk együttműködés helyett? Például szemétre – mindenütt? Meg aszfalttal lekent romos hídra? Meg útmenti víztócsákba tömködött lapátnyi aszfaltokra a víz elvezetése helyett, az útpadkák rendbe hozása helyett?

A pályázat emlegetése központi elem a szórólapban. De ha ennyire a pályázatokra koncentrál, akkor miért nem közölte 5 éven át folyamatosan a pályázati lehetőségeket a Vadászkürtben vagy valami internetes listán, honlapon, hogy jelentkezni lehessen rájuk, hogy csatlakozni lehessen a megvalósításba, hogy használni lehessen az eredményt? Ha olyan nagy pályázati lehetőségek vannak előttünk, akkor miért nem részletezte, mutatta be hogy érezhessük, mi a tétje a következő önkormányzati periódusnak? Miért nem szervezett-toborzott soha munkacsoportot a pályázat előkészítéséhez majd megvalósításához? Ha így tett volna most a kórházból is visszahoznák polgármesternek. Nem tudna menekülni. … De nem így tett. … Sokak kedvét szegte.

Az együttműködés az önkormányzat meg a falu lakossága között ennyi pályázat esetén mint amit sorol meg amit még sejtet, igényelne egy nagy termet, talán a közösségi ház nagytermének a falait körben, ahol látni lehetne a pályázati anyagokat, a terveket, a megvalósítás ütemtervét, a megvalósulás fényképeit, ahol jelentkezni lehetne közreműködésre ilyen-olyan feladatban. Ahol bejegyzést lehetne tenni vendégkönyvbe mindenféle további ötlettel. Hol ez a terem? Hol a vendégkönyv? Hol az együttműködés? Hol a hatékony megvalósítás és felhasználás?

Terem helyett megvalósítható volna az interneten is a pályázatokhoz kötött eszmecsere falu és önkormányzata között. Nem a jelenlegi honlapon, ahol a képernyő felső csíkja érthetetlen módon apró betűs menünél tízszer vastagabb szövegmezővel csökkenti a hasznos felületet. Ha valaki egy dokumentumot lapozni szeretne a fennmaradó helyből vesz el további helyet egy alul megjelenő menüféle. A képernyő nagyjából fele pedig jobb- és baloldalon üres. Középiskolában valaki ilyen képernyőt tervezne, akkor összecsapnák kezüket az oktatók, hogy de nehéz fejű a gyermek! Önkormányzati nyilvánosságról, ésszerűségről szót ejtve mit lehet mondani ilyen szoftverről?

A lényeg, hogy lényegében semmilyen ügyetlen ütemterv sincs a honlapon, vagy az el van dugva a nehézkes kezelésű zeg-zugokban. Leginkább ki kellett volna rakni egy terem falaira. Ott a rajzok, táblázatok alatt jókat lehetne beszélgetni, tervezgetni. Esetleg néhány fiatalember bele tudná illeszteni a tervekbe saját jövőjét is. Esetleg néhány család könnyebben tudna eligazodni és maradni. Esetleg néhány idős embernek akadna pár jó meglátása.... például a megvalósításra, munkaszervezésre - ami az egyik gyenge pontja a mostani önkormányzatnak. Mintha nem érdekelné, hogy bármilyen önkormányzati munkának van-e eredménye. Látszat az egész. Üres látszat. És a Településeink című mellékletben a polgármester a közmunkásokra fogja, hogy "ezekkel" nem is lehet jó munkát végezni. Csakhogy fejétől bűzlik ez a hal. A nem-akarástól.

Mire megy ki az önkormányzati választás? Mire kell alkalmasnak lennie az új önkormányzatnak? Mit vehet át majd az új önkormányzat?

Semmit nem adott közre a mostani vezetés, a mostani polgármester és aljegyző az önkormányzat sikereiről, nehézségeiről, tényleges terveiről – kivéve az interneten olvashatatlan rendeleteket a módosított mérlegekről.


Összefoglalva

Csalódást okozott a polgármester úr szórólapja. Nagyobb ívűnek gondoltam akcióját, amit hónapokkal korábban emlegetett.

 

Drukkolok az őt kihívó Bakos Attila polgármesternek és „csapatának”, mert ők nemcsak ki merték mondani, hogy baj van, de komolyan merték gondolni, hogy belefognak a kampányba (vállalva a polgármester és aljegyző nemtelen támadásait), belefognak a korrigálásba ha lehetőséget kapnak hozzá.

 

Akármi legyen a kimenete a vasárnapi voksolásnak, nemcsak az önkormányzatnak kell változnia, hanem a falunak is az önkormányzathoz való viszonyulásában.

Ilyen állapotban nem maradhat a falu vezetése, ilyen állapotba megint nem kerülhet.

Szüksége van az önkormányzatnak hogy törődjenek vele a választói két választás között is.

A nemtörődöm választók maguk sodródnak a szélre vagy sodródnak el a faluból.

Meg kell kapaszkodni, el kell hinni, hogy velünk, általunk lesz élhetőbb.

 

Minden jót kívánok a falunak

Fáy Árpád